KIEDY UDAĆ SIĘ NA PIERWSZĄ WIZYTĘ ORTODONTYCZNĄ?

Pierwsza wizyta konsultacyjna powinna odbyć się najpóźniej z początkiem wyrzynania się zębów stałych , czyli ok. 6-7. roku  życia, jeśli wcześniej nie zostały zauważone inne nieprawidłowości.

Wczesna diagnoza i wdrożona profilaktyka ortodontyczna pozwala na szybsze leczenie, które niejednokrotnie wymaga stasowania odpowiednich ćwiczeń, noszenia prostych aparatów ruchomych i uniknięcia konieczności leczenia w przyszłości. Wymaga to jednak współpracy ze strony dziecka, rodzica i lekarza, a także dużej samodysypliny i sysytematyczności.

Nieprawidłowości wskazujące na potrzebę konsultacji ortodontycznej:

– oddychanie przez usta
– stale otwarta buzia podcza snu lub w ciagu dnia
– złe nawyki takie jak np.: obgryzanie paznakci, ołówka, ssanie palca, smoczka
– zgrzytanie zębami
– nadmiernie wysunięta lub cofnięta brudka
– asymetryczne rysy twarzy
– nieprawidłowa wymowa
– opóźnione wyrzynanie zębów
– przedwczesna utrata zębów mlecznych
– nieprawidłowe ustawienia zębów

ZALECENIA PO PRZEPROWADZENIU ZABIEGU USUNIĘCIA ZĘBA
  1. Proszę zagryzać jałowy tampon przez ok. 20–25 min. W przypadku przedłużonego krwawienia można ponownie zagryźć jałowy tampon na kolejne 20–30 min. Jałowe tampony dostępne są w każdej aptece.
  2. Warto przez kilka godzin przykładać do policzka chłodne okłady (20 min. chłodzić /20 min przerwy). Np. ręcznik zmoczony w zimnej wodzie lub kostki lodu zawinięte w ręcznik – zmniejszy to dolegliwości bólowe i ewentualny obrzęk.
  3. Przez 2 godziny nie wolno jeść, przez 1 godzinę pić. 
  4. W dniu zabiegu nie wolno palić papierosów, spożywać alkoholu, pić gorących płynów, płukać jamy ustnej. 
  5. Wieczorem delikatnie umyć zęby omijając ranę. Skrzep znajdujący się w zębodole jest najlepszym opatrunkiem zapewniającym prawidłowe gojenie się rany! Szary nalot na skrzepie jest normalnym obrazem gojenia.
  6. Po ustąpieniu znieczulenia w razie konieczności można zażyć leki przeciwbólowe (np. Paracetamol, Apap, Panadol, Ibuprom, Nurofen), nie przekraczając dawek zaleconych w ulotce informacyjnej dołączonej do leku.
  7. Jeśli zostały przepisane dodatkowe leki to należy je zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. 
  8. W przypadku przedłużonego krwawienia lub wystąpienia go po kilku dniach silnego bólu należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.. 
  9. Jeżeli rana
HIGIENA JAMY USTNEJ W TRAKCIE LECZENIA APARATEM STAŁYM
Podczas całego procesu leczenia ortodontycznego właściwa higiena jamy ustnej odgrywa kluczową rolę. W naszym gabinecie od wielu lat kierujemy się zasadą, że zęby muszą być zdrowe, żeby mogły być idealnie proste. Każdy z pacjentów przed montażem aparatu stałego ma przeprowadzoną wizytę higienizacyjną z profesjonalnym instruktażem higieny. Podczas kolejnych wizyt aktywacyjnych ortodonta weryfikuje umiejetności w oczyszczaniu zębów i w razie potrzeby zaleca pacjentowi dodatkowe akcesoria do higieny jamy ustnej, bądź kieruje do higienistki.
Bardzo ważnym etapem wizyty higienizacyjnej jest rozmowa na temat domowej higieny jamy ustnej oraz przekazanie informacji na temat rodzajów szczoteczek, potrzebie stosowania irygatora stomatologicznego czy specjalnej nici dentystycznej. Dodatkowo higienistka indywidualnie dobiera rozmiar szczoteczek międzyzębowych, jak również omawia najważniesze zalecenia, istotne bezpośrednio po montażu aparatu stałego.
Podczas wizyty higienizacyjnej higienistka zawsze zwraca uwagę na stan zdrowia jamy ustnej i jeśli zauważy coś niepokojącego, może skierować pacjenta na wizytę kontrolną do stomatologa. W niektórych przypadkach (niewłaściwa higiena, krwawienie dziąseł, stany zapalne przyzębia), lekarz lub higienistka mogą zalecić częstsze wizyty higienizacyjne oraz odroczenie montażu aparatu stałego.
DOMOWA HIGIENA W APARACIE STAŁYM
Nosząc aparat stały należy ściśle przestrzegać zaleceń higienizacyjnych. Podczas wizyty w gabinecie higienistka dokładnie instruuje wszystkich pacjentów w tym zakresie. To, o czym trzeba szczególnie pamiętać, to mycie zębów po każdym posiłku.
PORANNE I WIECZORNE CZYNNOŚCI HIGIENIZACYJNE:
KROK 1
Użyj irygatora wodnego. Przepłukiwanie jamy ustnej w ten sposób nie tylko usuwa resztki pokarmowe i odświeża, ale także poprzez masaż strumieniem wody wzmacnia dziąsła, które podczas leczenia ortodontycznego są bardziej narażone na występowanie stanów zapalnych.
KROK 2
Drugie w kolejności jest nitkowanie. Wiemy, że czynność ta przy aparacie stałym bywa utrudniona, ale jest obowiązkowa. Trzeba usunąć płytkę nazębną (pojawia się ona także w nocy!) spomiędzy zębów oraz z elementów aparatu, aby zapobiec powstawaniu próchnicy. By ułatwić to zadanie, nasza higienistka dobiera nici odpowiednie dla pacjentów ortodontycznych.
KROK 3
Ostatni krok to szczotkowanie zębów rekomendowaną przez higienistkę stomatologiczną metodą. Możesz użyć szczoteczki elektrycznej (także sonicznej) lub tradycyjnej, a dodatkowo szczoteczek międzyzębowych. Mycie zębów w aparacie trwa nieco dłużej niż zazwyczaj ze względu na obecność elementów, takich jak zamki, sprężyny, ligatury metalowe.
ZALECENIA DLA PACJENTÓW Z APARATEM ZDEJMOWANYM
Drogi Pacjencie, Drodzy Rodzice! Aparat zdejmowany, który otrzymali Państwo w gabinecie, powinien być noszony 14-16 h/dobę – całą noc i jak najwięcej godzin w ciągu dnia, np. podczas odrabiania lekcji czy oglądania telewizji. Na czas posiłków proszę wyjmować aparat. Po wyjęciu z jamy ustnej proszę aparat umyć pod bieżącą wodą osobną szczoteczką, dokładnie wysuszyć i schować do pudełka. Do czyszczenia aparatów powinno się stosować mydło w płynie lub delikatną pastę do zębów. W celu utrzymania idealnego stanu aparatu można zastosować, zgodnie z zaleceniami producenta, COREGA tabs lub inne tabletki czyszczące przeznaczone dla aparatów ortodontycznych. Śruba w aparacie powinna być rozkręcana zgodnie z kierunkiem wskazanym przez zatopioną w akrylu strzałkę i tak często jak zalecił lekarz.

Nie powinno się: o dogryzać aparatu zębami podczas zakładania – może to skutkować złamaniem płyty aparatu o jeść i pić w aparacie – może to spowodować jego uszkodzenie o traktować aparatu gorącą wodą i przechowywać go w okolicy grzejników o pozostawiać aparatu w miejscach dostępnych dla innych dzieci lub zwierząt W przypadku wizyt stomatologicznych dobrze jest mieć przy sobie aparat i po przeprowadzonym leczeniu zębów sprawdzić, czy nadal możliwe jest swobodne zakładanie go. Jeżeli aparat nie pasuje zapraszamy na wizytę kontrolną. Po 12 miesiącach terapii aparatem zdejmowany należy wykonać ponowne badania diagnostyczne i zweryfikować dalszy plan leczenia ortodontycznego
HIGIENA JAMY USTNEJ
Właściwa higiena jamy ustnej to pierwszy etap profilaktyki stomatologicznej. Odgrywa ona największą rolę w zapobieganiu dalszemu rozprzestrzenianiu się bakterii próchnicowych i w konsekwencji powstaniu nieodwracalnych zmian w tkankach zębów i przyzębia. Codzienna higiena jamy ustnej obejmuje: regularne szczotkowanie zębów odpowiednią szczoteczką i pastą, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i języka. Dobranie odpowiednich przyrządów i preparatów pozwala na utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej i dobrego samopoczucia.
Dobór właściwych produktów i artykułów przeznaczonych do higieny jamy ustnej wymaga często przeanalizowania warunków w jamie ustnej konkretnego pacjenta przez lekarza dentystę.
W doborze właściwych środków higieny jamy ustnej odgrywają m.in:
– wiek pacjenta
– stan szyjek zębowych
– stan dziąseł i brodawek zębowych
– obecność prac protetycznych (mostów, protez, implantów)
– obecność aparatu ortodontycznego
 
Wybór szczoteczki
Obecnie na rynku jest cała gama szczoteczek do zębów. Najskuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej i resztek pokarmowych są szczotek o miękkich i możliwie mocno skoncentrowanych włóknach równej długości. Nie powodują one uszkodzenia szkliwa, a także delikatnie masują dziąsłą. Bardzo ważny jest też dobór wielkości główki szczoteczki. Powinna być ona w miarę niewielka tak, aby ułatwiała dotarcie do wszystkich miejsc w jamie ustnej.
Szczoteczki elekrtyczne są zalecane u pacjentów których z trudem przychodzi opanowanie prawidłowej techniki manualnej oraz wszystkim tym, którzy preferują takie urządzenia. Szczoteczki elektryczne potrafią często zainteresować najmłodszych pacjentów, gdyż mają wbudowany ciekawy ekran sygnalizujący czas szczotkowania oraz obszar planowanej higieny.
Po konsultacji z lekarzem każdy pacjent powinien wybrać dla siebie najlepsze i najbardziej skuteczne rozwiązanie.
Pasta do zębów
Obecnie jest bardzo duży wybór past do zębów. Różnią się one barwą, smakiem, zapachem, właściwościami. Składem jednak nie różnią się znacznie od siebie.
Przy wyborze pasty należy kierować się tym, jakie ona zawiera substancje dodatkowe, pomagające w prawidłowej profilaktyce jamy ustnej.
ZALECENIA DLA PACJENTÓW Z APARATEM STAŁYM
Drogi Pacjencie! Po założeniu aparatu stałego przez kilka dni będziesz odczuwać dyskomfort, do wszystkiego, co nowe trzeba się przyzwyczaić. Twoje zęby mogą być bardziej wrażliwe na nacisk, delikatnie ruchome. Możesz również odczuwać podrażnione przez aparat wargi, policzki i język. Zastosuj wówczas otrzymany na wizycie wosk ortodontyczny. Zawsze bardzo staramy się zminimalizować możliwe dolegliwości, jeżeli jednak aparat będzie mocno zaburzał Twoje naturalne funkcjonowanie możesz zażyć paracetamol (apap lub panadol), który powinien szybko przynieść Ci ulgę. Środek przeciwbólowy nie powinien być Ci potrzebny jednak częściej niż 1-2 razy w ciągu pierwszego miesiąca, bądź bezpośrednio po wizycie aktywacyjnej. Bardzo prosimy żebyś nie gryzł nic twardego, nie należy jeść orzechów, surowych marchewek, trzeba uważać również na pestki w owocach. Ważne jest również, żebyś nie manipulował przy aparacie np.: długopisem, ołówkiem lub palcem. W przypadku odklejenia zamka lub innego elementu trzeba zgłosić się do gabinetu w możliwie jak najkrótszym czasie. Jak już dobrze wiesz, w naszym gabinecie przykładamy ogromną wagę do higieny jamy ustnej. Informacje, które uzyskałeś na wizycie higienizacyjnej trzeba wprowadzić w życie. Podczas leczenia ortodontycznego należy dokładnie myć zęby pastą po każdym posiłku i używać płynu do płukania jamy ustnej. Zalecane jest również stosowanie środków zawierających związki fluoru. Przydatne są też dodatkowe akcesoria, mianowicie: o szczoteczki międzyzębowe oraz jednopęczkowe o nici dentystyczne z usztywnioną końcówką typu superfloss o irygator wodny Należy pamiętać, że sukces leczenia ortodontycznego zależy w znacznym stopniu od pacjenta, który powinien ściśle współpracować z lekarzem i bezwzględnie wypełniać zalecenia. Niektóre procedury leczenia aparatem stałym wymagają dużego zaangażowania pacjenta. Dotyczy to konieczności codziennego noszenia wyciągów międzyszczękowych, dodatkowych aparatów zdejmowanych, a po zakończeniu aktywnej formy leczenia – aparatów retencyjnych. Brak współpracy i systematyczności może niestety spowodować zahamowanie postępów leczenia lub też uniemożliwić uzyskanie zaplanowanego efektu. Bardzo prosimy żebyś zgłaszał na bieżąco swoje spostrzeżenia, dyskomfort i niepokój dotyczący terapii. Razem na pewno znajdziemy rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Stan po leczeniu jest bowiem wypadkową zbiorowego wysiłku ortodonty, personelu gabinetu, ale również pacjenta i jego rodziców. Pamiętaj, że piękny uśmiech i zdrowie zębów zależą również od Ciebie!