Aleksandra i Marek Widenka

Na przełomie stycznia i lutego 2013 roku  uczestniczyliśmy w misji medycznej w Paragwaju w miasteczku Guarambare leżącym w samym centrum Ameryki Południowej. Potrzeby związane z opieką medyczną, w tym stomatologiczną były ogromne zarówno wśród dorosłych jak i dzieci. Bardzo często zdarzało się, że dzieci nie umiały myć same zębów, gdyż nie były tego nauczone. Z resztą, tak jak i w Polsce wizyty u dentysty nie kojarzą się z czymś najprzyjemniejszym, więc ci najbardziej potrzebujący przybyli na sam koniec naszego pobytu. Przekrój pacjentów był bardzo różny, jednak spora większość miała duże kłopoty z próchnicą. U dzieci często była ona rozsiana i rozległa, co nierzadko wiązało się z usunięciem zębów stałych.

W czasie pobytu na misji w Paragwaju mogłam wspomóc naszych pacjentów fluoryzacją oraz profilaktyką ortodontyczną. Nie brakowało chętnych do usuwania kamienia nazębnego. Mogę śmiało powiedzieć, że gdyby to było możliwe, gabinet  mógłby być czynny 24 godziny na dobę.
Bardzo się cieszę, że udało się wraz z siostrami Elżbietankami , Ojcem Grzegorzem i Wojciechem – zgromadzić sprzęt stomatologiczny z okolic Guarambare, jak również część potrzebnych środków przywieźć z Polski. Codziennie przy pacjentach towarzyszyła mi siostra Karola, która dzielnie tłumaczyła pacjentów z języka hiszpańskiego. Gdyby nie Ona nie udałoby się wiele zdziałać.

W tym samym czasie mój mąż Marek (obecnie specjalista chorób wewnętrznych, medycyny paliatywnej i geriatrii) wraz z kilkoma innymi lekarzami udawali się codziennie do najbiedniejszych okolic miasteczka, aby tam badać pacjentów ogólnie. Mieszkańcy organizowali się jak najlepiej potrafili, udostępniając swoje domy, kaplice i szkoły, tak, aby móc jak najlepiej skorzystać z opieki medycznej.


Bardzo się cieszymy, że mogliśmy uczestniczyć w tak wspaniałym dziele.


Więcej informacji można przeczytać na stronie internetowej: www.to-misja.pl